Какво да му разкажем за добрия старец и за желенията, които той (не)сбъдва
Момиченце говори с Дядо Коледа. Снимка: Getty
Кой носи и оставя подаръците под елхата. Има ли Дядо Коледа?
Всяка година преди празниците този въпрос застава пред родителите и те трябва някак да отговорят.
Няма конкретни напътствия кое е правилно и кое – не. Всичко зависи от семейството и от неговите ценности. Това важи и за новогодишните традиции.
Има семейства, които не поддържат мита за Дядо Коледа.
Има вярващи семейства със собствени доста хармонични представи.
Има и такива, които подхранват вярята на детето в новогодишната легенда възможно най-дълго и по всякакъв възможен начин - правят адвентни календари, пишат заедно писма до Дядо Коледа.
И всички тези опции са абсолютно нормални.
До определена възраст децата не различават реалността от измислицата. И приказката за тях също е част от реалността. Но те растат и постепенно се сблъскват с външния свят, така че не всичко зависи от родителите им.
Не можем да ги държим вечно в тази приказка. Затова, бих посъветвала родителите да наблюдават хлапето и да слушат какви въпроси задава. Дали въобще пита кой е Дядо Коледа и едва тогова да обмислят отговора, обяснява семейният психотерапевт Вяра Якупова.
Момиченце мечтае за подаръците, които ще получи. Снимка: Getty
Ако детето вече е пораснало и е изправено пред факта, че другите му връстници не вярват или самото то започва да разбира, че няма фантастични създания, като еднорози и Снежанка - тогава няма смисъл да го заблуждаваме.
Трудно е да си представим десетгодишно дете, което 100 процента вярва в приказен магьосник с бяла брада.
Съвременните деца се развиват бързо, те са потопени в информационния живот. Те с радост ще търсят подаръци под елхата, но добре знаят че са ги купили родителите им, а не някакъв мил дядо, който е долетял на шейна и е влязъл в дома им през комина.
Следователно не се налага да им кажете „цялата истина“. Докато растат, те разбират всичко сами.
Случва се малко дете, което все още вярва в новогодишното чудо, да бъде „просветено“ от някой приятел.
И тук е важно да не обезценявате чувствата му и да го подкрепите. Дайте му възможност да изживее разочарованието си. То трябва усети, че родителите му го разбират и не се подиграват на чувствата му.
По-добре е обаче да му говорим за реалността - че Дядо Коледа може да не съществува, но все пак има такава традиция да се изненадваме взаимно. Това е същността на новогодишния празник, когато ние самите ставаме малъки магьосници.
Понякога детето иска подарък, който родителите не могат да купят по обективни причини. Това се случва често с по-големи деца, когато родителите усърдно подкрепят вярата им в магията.
И тук те се сблъскват с противоречие - Дядо Коледа изглежда като магьосник, но не може да донесе всичко.
Момченце пише писмо до Дядо Коледа. Снимка: Getty
Има различни начини за излизане от подобни ситуации.
Още докато пишете с детето писмо до добрия старец, му обяснете, защо той не може да изпълни на 100 процента всички желания.
Можете например първоначално да кажете, че Дядо Коледа винаги прави някаква изненада и затова не е нужно да си поръчва конкретен подарък.
Нищо лошо няма да се случи, ако той не изпълни някое желание. Ние, разбира се, искаме да осигурим всичко пожелано, но се сблъскваме с реалността, която ни ограничава.
Нашият свят е устроен по такъв начин, че не всички желания могат да бъдат изпълнени. И ако Дядо Коледа не е донесъл жив кон или скъпа конзола, това също е опит за среща с реалността.
Не само децата, но и възрастните обичат приказките. Обичаме да четем Хари Потър или да гледаме Властелинът на пръстените.
Харесваме измислени истории, харесваме метафори.
Ако говорим за когнитивни способности, тогава любовта към приказката е пряко свързана с развитието на въображението и креативността, със способността на хлапето да мечтаете и да измисля нещо ново.
Всичко това е важна част от адаптирането към живота.
Когато мечтаем, дори за невъзможни неща, винаги вървим към мечтата си. С помощта на развито въображение можем да създадем нещо, което преди не е съществувало.
Затова вярата в приказката е важна част от развитието на детето. Можем да кажем дори, че тя е симптом на развитие.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари